Novinky

10.10.2023

Zážitkový životný plán a umelá inteligencia v roku 2023

Hľadáme zmysluplný kompas na neistej ceste. Cítime, že nás dobiehajú zmeny. V roku 2023 sa dostáva spoločnosť do priameho kontaktu s umelou inteligenciou.
 
Vzdelávanie a rozvoj ľudí v práci aj v živote sa zásadne mení. Sami generujeme originálne výstupy a učíme sa s pomocou četbotov (ako je GPT, alebo BingChat), či tvoríme grafický obsah (Midjourney, Autodraw, Microsoft designer).
Umelá inteligencia v tejto podobe poskytuje prístup ku kreatívnym výstupom, ktoré by bežne človek spracovával dlho a komplikovane. Teraz sú k dispozícii po zadaní správne upresnenej požiadavky.
 
Kladiem si otázku, kde je naša pridaná hodnota ako človeka a profesionála?
  • zahŕňa a popisuje umelá inteligencia už teraz náš osobný aj profesionálny život (profily, životopisy, aktivity, vzťahy)? Ocení to naše okolie? Rodina, priatelia, kolegovia i klienti?
  • ako konkrétne pomáha umelá inteligencia triediť a prioritizovať poznatky, myšlienky v informačnom pretlaku?
  • poukazuje pri učení na rozmanité súvislosti a dokáže priniesť relevantné príklady z praxe?
  • pomenuje dilemy a nejednoznačnosti, sprevádza nás pri osobnom uvažovaní tak, že prehlbujeme naše vlastné pochopenie? Budeme schopní vytvoriť si vlastné myšlienkové modely?

Je možné dosiahnuť vyššie popísaný rozvoj a rast prostredníctvom vzťahu s osobou lektora, či kouča? Dokážeme nestratiť dušu v priestore digitálnych technológií?

Na veľa podobných otázok budem hľadať odpovede a otvárať ďalšie otázky, ktoré nám pomôžu preskúmať situáciu, v ktorej sa nachádzame a kam sa chceme dostať. 

24.5.2023

Budovanie odolnosti predpokladá zrelosť pre spoluprácu

Život prináša vzťahové mílniky a zásadné profesijné udalosti, ktorým sa nemá zmysel vyhýbať. Vystavujeme sa rizikám a zmenám, či už sa cítime byť pripravaní, alebo nie.
Teraz je čas zrekapitulovať si zrelosť ako predpoklad spolupráce.
 
Stávať sa dospelým a odolným znamená spolupracovať.

Spolupráca ako každodenná výzva aj priestor pre zdokonaľovanie sa. Nie pre dokonalosť, ale pre postupné napredovanie a rozvíjanie vzťahov.

Napredovanie k zrelosti zhrniem v 3 smeroch spolupráce:
 

Ako spolupracujem so sebou?  Ak beriem svoju osobu ako skupinu predpokladov pre spoluprácu, ktorý predpoklad u mňa momentálne vedie? Ktorý je v pozadí? Práve teraz, v tomto čase, na tomto mieste a s ľuďmi, ktorí ma obklopujú?

Ako spolupracujem v malých skupinách? Ide o rodinu, blízkych kolegov aj priateľov. Každého z ľudí môžem vnímať ako jeden z hlasov mnohohlavého draka. Ktorá hlava mi práve teraz pomáha a ktorá ma varovne hryzie? Ktorej nevenujem pozornosť? 

Ako spolupracujem so svetom? Svet je základ pre život - ekosystém, ktorý mi venuje, alebo odoberá každodennú energiu. Čo viem, že vo svete opakovane nerobím, a zároveň viem, že keď to urobím, tak to bude znamenať pre život skutočnú zmenu a napredovanie? 

Prečo to všetko zrekapitulovať práve teraz?

Budovanie odolnosti v meniacom sa digitalizovanom svete a potvrdenie miesta medzi dospelými nám prináša silu niesť zodpovednosť vo vzťahoch a zvládať zmeny.

Aj zmeny, ktoré sú osobné a nepohodlné. Vedomá spolupráca s ľuďmi je cestou k zrelosti.
Je radosť vedome spolupracovať!
31.3.2018

Materské voľno ako osobný úspech

Roky 2017 a 2018 znamenajú pre mňa každodenné spoznávanie sa s dieťatkom. Rovnako prežívanie hlbokého, nového vzťahu. Žijem viac vo svete základných potrieb, zemitých pravidiel a lásky. Teším sa, ako sa nové skúsenosti prejavia aj v mojej práci. Zároveň niečo nové tajne plánujem. Držme si palce.

15.5.2016

Success Academy - vzdelávanie aj online hra

www.successacademy.sk je vo svojej hravej podobne online už rok a pol!  Tešíme sa, že vás zaujal voľný prístup ku vzdelávacím modulom. V priebehu mája 2016 máme už viac ako 1200 účastníkov vzdelávania :)
 
Ochutnávku vzdelávania nájdete tu na videu:  https://www.youtube.com/watch?v=-SYPqbe_mwM.
Za gamefikáciu celého portálu ďakujeme Oliverovi Šimkovi a jeho tímu z LuduCrafts.com. Veríme lepšiemu efektu vzdelávania na ľudí, ktorí sa hravou formou ponoria do sveta profesionálneho rastu.
 
Čo je Success Academy: Osobný kariérny kompas pre čerstvých absolventov, študentov maturitných ročníkov či vysokých škôl. Success Academy pomáha mladým ľuďom zorientovať sa na súčasnom pracovnom trhu a odhaliť svoje kariérne preferencie.
Ako prebieha Success Academy: Plnením úloh a absolvovaním tréningov v interaktívnom prostredí získajú mladí ľudia na portáli www.successacademy.sk špeciálne ocenenia, ktorými zvýšia svoju hodnotu u zamestnávateľov.

Viac informácií o vývoji projektu nájdete tu: http://strategie.hnonline.sk/spravy/tlacove-spravy/novy-projekt-success-academy-chce-pomoct-ludom-vyhnut-sa-pracovnemu-uradu.

12.3.2016

3 pomôcky do praxe od expertiek na služby pre ženy zažívajúce násilie

S hrdosťou predstavujeme výstupy spolupráce na projekte INŠTITÚTU PRE VÝSKUM PRÁCE A RODINY.

Expertky zhrnuli, s pomocou facilitačných metód, aktuálne dáta, fakty, skúsenosti i argumenty z praxe poskytovaných a žiadúcich služieb a postupov. Výsledky sú k dispozícii celej sieti organizácií a odborníčok. O úspechu facilitácie stretnutí rozhodla ochota odborníčok dohodnúť sa na metódach, nástrojoch a štandardoch, ktoré umožňujú poskytovať kvalitnú podporu a ochranu ženám a ich deťom zažívajúcim násilie.

Pomôcky do praxe nájdete tu:

METODIKA K POSKYTOVANIU KOMPLEXNEJ PODPORY A OCHRANY ŽENÁM ZAŽÍVAJÚCIM NÁSILIE  A ICH DEŤOM http://www.ceit.sk/IVPR/images/IVPR/NP/podpora_prevencie/dokument_metodika_k_poskytovaniu_komplexnej_podpory.pdf

DATABÁZA POSTUPOV A NÁSTROJOV ŠPECIALIZOVANEJ PODPORY A OCHRANY ŽIEN ZAŽÍVAJÚCICH NÁSILIE http://www.ceit.sk/IVPR/images/IVPR/NP/podpora_prevencie/dokument_databaza_postupov_a_nastrojov.pdf

ŠTANDARDY KOMPLEXNEJ PODPORY A OCHRANY ŽIEN ZAŽÍVAJÚCICH NÁSILIE
 

Hlavným zámerom projektu je:

  • skvalitniť postupy pri poskytovaní komplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie a ich detí v rámci Národnej linky pre ženy a iných telefonických liniek, v poradenských centrách pre ženy a v bezpečných ženských domoch. 
  • predchádzať nekoordinovanému prístupu inštitúcií a nestabilnej finančnej podpore, čo sú riziká, ktoré v konečnom dôsledku znemožňujú posilniť samostatnosť žien pri prekonávaní následkov násilia.

Facilitovanie pracovných stretnutí so skúsenými expertkami bolo pre nás veľkou cťou a príležitosťou naučiť sa viac o vzťahoch v spoločnosti i sile žien postaviť sa na vlastné nohy, bez ohľadu na ťažké životné okolnosti. Cítime veľký obdiv ku všetkým odborníčkam a držíme im palce.

Fotografie zo stretnutí v Poprade, Žiline, Banskej Bystrice a Vrútok tu:

http://www.ceit.sk/IVPR/index.php?option=com_content&view=article&id=318&Itemid=49&lang=sk

20.1.2016

Rozhovor pre Success Academy

Mám tu česť byť mentorkou pre skvelý projekt Success Academy.

Celý tím ľudí okolo tvorby zážitkového on-line portálu je dôkazom, že v akejkoľvek konkurencii nápadov, záujmov i koncepcií uspeješ, keď vieš spolupracovať.

Viac na:  https://www.successacademy.sk/clanok/martina-vendlekova-mentor-success-academy

24.7.2015

Nácvik krízovej intervencie a rozvoj zručností profesionálov

27.- 28. 6. 15 sme realizovali 3 časť kurzu: Bezpečie žien zažívajúcich násilie v intímnych vzťahoch.

Odborníčky a odborníci v skupine si naďalej trénovali svoje zručnosti intervencie, predovšetkým v identifikácii rizikových faktorov, odhade stupňa nebezpečenstva a plánovaní bezpečia prostredníctvom prípadových štúdií. Svoje postupy, postoje a komunikačné zručnosti si otestovali postupne v role poradkyne, klientky, či pozorovateľky. Každý uhol pohľadu na intervenciu v situácii ohrozenej ženy prináša podnety pre kvalitné plánovanie bezpečia.
Odborníčky sa tešili na tvorbu bezpečnostného plánu v rámci prípadových štúdií. Ako náročné videli potrebu orientovať sa kvalitne aj v právnej stránke témy a kompetenciách inštitúcií, ktoré často negarantujú rovný a bezpečný prístup k podporným opatreniam pre ženy a deti. Bez dlhodobého posilňovania kontaktov medzi inštitúciami a neziskovými organizáciami daného regiónu nie je reálne napĺňať bezpečnostný plán vytvorený spolu so ženou.

Výber z tém tretieho 2 dňového kurzu: Nácvik zručností k identifikácii násilia a odhadu nebezpečenstva. Externá pomoc smerom k ženám, kompetencie inštitúcií a ich pôsobnosť. Zoznam rizikových faktorov. Kategórie nebezpečenstva v prípadoch násilia. Úvod do Plánovania bezpečia. Právny blok - inštitúty, Občiansko- právne konania, OSP, Trestné konania, Trestný zákon, Trestný poriadok.  Priebeh poradenského rozhovoru. Bezpečnostný plán a odhad nebezpečenstva.

Prípadové štúdie a cvičenia vzbudili diskusie ohľadom rizík a limitov podporných opatrení, ktoré poskytujú/mali by poskytovať inštitúcie reagujúce na potreby žien. Ide o podporné opatrenia pre ženy, ktoré u nás ponúkajú bezpečné ženské domy; polícia, súdy, oddelenia sociálno-právnej ochrany detí, zdravotnícke zariadenia, samospráva – podľa svojich kompetencií. Veľkým rizikom pre ženy je nekoordinovanie činností rôznych inštitúcií navzájom, čo spôsobuje, že žena nedokáže predvídať ich kroky a pripraviť sa na nebezpečenstvo, ktoré jej a deťom hrozí v situácii, keď sa inštitucionálne kroky rozhodne urobiť.

Výber dôležitých faktov: Nedostatočné uplatňovanie kompetencií polície (téma nie je ich prioritou), súdov (nedostatočné odborné znalosti k téme na strane sudcov a súdnych znalcov) , či OSPOD (rozpor v smerovaní svojich aktivít zároveň na udržanie rodiny aj na hájenie práv detí)  i predsudky pracovníkov inštitúcií v praxi znemožňujú žene uplatňovať svoj vlastný bezpečnostný plán. Žene potom ostáva predovšetkým podpora zo strany odborníčok zo špecializovaných organizácií a neformálna podpora priateľov a rodiny, ak ich má.
Ak má žena sama prebrať zodpovednosť a kontrolu nad svojím životom, potrebuje, aby bezpečnostný plán zodpovedal jej aktuálnej situácii a pamätal do hĺbky na jej potreby. Situácie žien sú rozmanité a je veľký rozdiel medzi plánovaním bezpečia v situácii, kedy žena s deťmi aktuálne žije v násilnom vzťahu, iná je situácia, keď už uvažuje o odchode alebo už odišla. Vždy potrebuje prístup k špecializovaným službám a podporným opatreniam, aby nezažívala naďalej bezmocnosť a jednostrannú moc uplatňovanú voči nej tento krát zo strany inštitúcií.

24.6.2015

Úvod do krízovej intervencie a rozvoj zručností profesionálov

13.- 14. 6. 15 sme realizovali 2 časť kurzu: Bezpečie žien zažívajúcich násilie v intímnych vzťahoch.
Odborníčky a odborníci v skupine sa tešili na nácvik intervenčných zručností v rámci prípadových štúdií. Zároveň pociťovali obavu, či sa dokážu otvorene pýtať na bolestivé intímne otázky. Rovnako náročné sa ukázalo nenechať sa strhnúť do ponuky okamžitých riešení, ale vytvoriť klientke priestor pre vyrozprávanie CELÉHO JEJ PRÍBEHU. Až potom môžu byť varianty riešenia dostatočne bezpečné pre ohrozenú ženu.
 
Výber z tém druhého 2 dňového kurzu: Aktuálne poznatky a prekonané teórie o príčinách násilia na ženách. Dôsledky násilia na ženách. Prečo ženy neodchádzajú z násilného vzťahu. Ľudskoprávny pohľad na násilie páchanom na ženách. Zasadenie sa proti diskriminácii a dodržiavanie zákonov SR znamená pre ženy posilnenie v živote. Identifikácia foriem a vzorcov násilia. Odhad nebezpečenstva a rizikové faktory.
Prípadové štúdie a cvičenia vzbudili diskusie ohľadom náročnosti zachytiť čo možno najviac rizikových faktorov počas rozhovoru s klientkou. Veľkou témou bol odhad akútnosti situácie ženy a dôvery profesionálov v jej bezpečnostné stratégie, ktoré si v záujme bezpečia sama vytvorila.
Základným východiskom intervencie profesionálov má byť postoj: Žena sama je expertkou na svoj život!
 
Výber dôležitých faktov: Z praxe vieme, že stav ohrozenia žien násilím zhoršujú postoje a nekonanie spoločnosti, ktorá nerovnováhu moci a partnerské násilie stále akceptuje. Alebo sa okolie ženy obáva násilia zo strany násilníka natoľko, že vytvára tlak, aby si skúsenosť s násilím držala doma spolu so špinavou bielizňou, ktorá sa neprepiera na verejnosti. Nedôvera a bagatelizovanie príbehu ženy posilňuje zakliaty kruh bezmocnosti na jednej strane a absolútnej moci na druhej strane partnerského vzťahu.
Už desiatky rokov počúvajú poradkyne (v organizáciách typu Ženský dom) príbehy a tajomstvá žien, ktoré zažívajú násilie v intímnych vzťahoch. Ide o tajomstvá, ktoré ženy neprezradia ani blízkej rodine, či priateľkám. Málokedy vyhľadajú pomoc inštitúcií, či podporu psychológa.
U žien so skúsenosťou dlhodobého násilia vo vzťahu začne prevažovať snaha neohroziť seba a svoje deti krokmi voči násilníkovi, ktorých vývoj a dôsledky nie sú schopné predvídať. Keď ženy nenachádzajú v rodine a inštitúciách dôveru a účinnú ochranu, dostávajú sa do izolácie a čoraz väčšej bezmocnosti.
Pre pomáhajúcich profesionálov je dôležité zvládnuť kvalitnú intervenciu v prospech ženy. Žiaducim výsledkom intervencie je sebavedomejšia žena, ktorá preberá kontrolu nad svojím životom.
 
30.5.2015

Bezpečie žien zažívajúcich násilie v intímnych vzťahoch

Skúste sa na chvíľu vcítiť do situácie: Predstavte si, že stratíte pocit bezpečia vo vzťahu s partnerom. Že sa necítite dlhodobo bezpečne vo vlastnej domácnosti. Tušíte kde nájdete pomoc i ochranu a neohrozíte seba ani svoje deti?

29.- 30.5.15 sme realizovali prvý zo štyroch kurzov zameraných na  zvyšovanie kvality služieb v pomoci ženám zažívajúcich násilie v partnerských vzťahoch. Odborníčky a odborníci z pomáhajúcich profesií (psychologičky, sociálne pracovníčky, právnička a poradenskí pracovníci) získali priestor:
  • vcítiť sa do často protichodných a mätúcich skúseností žien žijúcich/odchádzajúcich z násilných vzťahov
  • dozvedieť sa aktuálne fakty a výskumy z oblasti násilia páchaného na ženách s cieľom predchádzať šíreniu mýtov a predsudkov rozšírených aj medzi profesionálmi
Výber z tém prvého 2 dňového kurzu: Pojmy a slovník, ktorý pomáha ženám zažívajúcim násilie/alebo tým, ktoré ho zažili v minulosti potvrdiť svoju sebaúctu a prevziať kontrolu nad svojím životom. Identifikácia situácií a foriem násilia. Moc a kontrola, vzorce násilia v prípadových štúdiách. Dynamika násilia a špirála násilia - ako sa prejavuje v živote ženy.
Záverečné pomenúvanie mýtov a faktov o násilí v partnerských vzťahoch vyvolalo búrlivé diskusie a porovnávanie rozmanitých skúseností i postojov ľudí z praxe. Debaty v skupinách a prinášanie rozmanitých skúseností oceňovali všetci ludia zo skupiny. Tešíme sa na nasledujúce stretnutia s prípadovými štúdiami :)
 
Dôležité fakty na úvod kurzov: Aké udalosti si predstavíme pod slovami "násilie na ženách v partnerských vzťahoch"? Napadnú vás hádky, alebo spory medzi blízkymi ľuďmi? Praktické skúsenosti i teoretické výskumy hovoria, že s týmto pohľadom na násilie v partnerských vzťahoch nevystačíme.
Zistíme to v momente, keď počúvame skúsenosti žien a ich detí žijúcich dlhodobo v násilných vzťahoch. Ženy hovoria o intímnych vzťahoch, kde násilníci cielene uplatňujú rôzne formy a vzorce násilia (napr. izoláciu, ponižovanie, či uplatňovanie absolútnej kontroly) s cieľom vytvoriť si priestor na prevzatie moci a kontroly nad ženou a deťmi.
Nerovnováhou kontroly a moci, ktorá posilňuje násilníka sa dostane žena do podriadenej pozície, oslabenia, kedy nie je schopná kontrolovať svoj život. Nakoniec žena stráca schopnosť konať a znižuje sa jej sebaúcta. To že násilie pácha blízky človek obzvlášť oslabuje jej sebadôveru a osobnosť. 

Pre situáciu žien s deťmi, ktoré zažívajú, alebo zažili dlhodobé násilie je rozhodujúca skúsenosť so službou profesionálov, ktorí sú na jej strane. Nespochybňujú ju, dôverujú jej príbehu, kvalifikovane informujú a nechávajú jej kontrolu nad všetkými krokmi, ktoré sa odohrávajú. Bezpečie a ochrana žien a detí zažívajúcich násilie musí byť prvoradá a je prioritou pri poskytovaní cielených služieb ženám.

15.4.2015

Tréningy - Bezpečie v prípadoch násilia páchaného na ženách a deťoch

Spolu z expertkami na služby pre ženy a ich deti zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch tvoríme modulové vzdelávanie pre poskytovateľov služieb a pracovníčky/pracovníkov v pomáhajúcich profesiách.

Vytvárame obsah a formy vzdelávania pre cieľové skupiny ako sú pracovníčky a pracovníci z oblasti zdravotníctva, polície, psychologického poradenstva, komunitnej práce, SPODaSK. V priebehu mája, júna a septembra 2015 zrealizujeme vzdelávanie tréningovou formou pre 120 profesionálov v oblasti služieb a pomáhajúcich profesií.

Profesionáli si budú rozvíjať zručnosti spojené s identifikáciou ohrozených žien a detí a odporúčanými postupmi v zaistení ich bezpečia a ochrany. Získajú prehľad o aktuálnom stave problematiky a možnostiach riešiť náročné situácie s klientkami a ich deťmi v regiónoch SR.

Aktivitu organizuje Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR) v rámci Národného projektu: Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách. Podpora a nadšenie Barbory Holubovej z IVPR nám umožňuje realizovať vzdelávanie v rozsahu 4 dvojdňových stretnutí s každou skupinou a dáva priestor trénovať praktické zručnosti odborníčok a odborníkov, nielen ich informovať.

9.4.2015

Vzdelávame sa, aby sme lepšie facilitovali diskusie

Skvelý kurz, ktorý sme absolovali "na vlastnej koži" na jar 2015 v PDCS:

Potrebujete vo svojej práci pripravovať a viesť pracovné stretnutia napr. projektového tímu, pracovné porady, workshopy či odborné konferencie?

Odporúčame kurz s TOP facilitátormi Dušanom Ondruškom a Karolínou Mikovou: Facilitácia – vedenie stretnutí I a II.

Málokto na Slovensku má také bohaté skúsenosti s facilitovaním náročných a veľkých diskusií v skupinách, ako Dušan a Kaja. Najvzácnejšie na kurze je ich schopnosť odovzdať rozličnými formami dialógu a rolových metód to najlepšie, čo sa u nás a vo svete osvedčuje vo facilitácii.

Facilitáciu chápu ako plánovanie, prípravu a sprevádzanie pri procesoch skupinového rozhodovania. Mali sme šancu zoznámiť sa s rozličnými modelmi skupinového rozhodovania v medzinárodnom aj slovenskom prostredí. Zaujali nás špecifiká a rozdiely v uplatnení facilitácie v rôznom kontexte (workshop, organizácia, porada, pracovná skupina, verejné rozhodovanie či facilitovanie v záťažových situáciách).

Tešíme sa na druhú časť kurzu, kde sa dozvieme viac o dizajnovaní dlhodobých procesov v komunite a spoločnom plánovaní. Trénovať budeme facilitovanie verejných stretnutí (okrúhle stoly, brífing, panelová diskusia odborníkov za účasti verejnosti, a pod.), moderovanie pracovných konferencií a prístupy facilitačnej práce s veľkými skupinami ako search conference, open space, world café, deliberatívne či diskusné fóra.

31.3.2015

Facilitácie s expertkami na služby pre ženy zažívajúce násilie

S pomocou metódy 6 Mysliteľských klobúkov podporujeme diskusiu, zber skúseností a argumentov z praxe expertného tímu. Máme za sebou prvé dvojdňové stretnutia s cieľom vytvoriť dohodu na štandardoch a metódach, ktoré umožnia poskytovať kvalitné špecializované služby pre ženy zažívajúce násilie a ich deti.

Ukazuje sa, že kľúčové slovábezpečie a participácia žien v pomoci druhým ženám.

Našim zámerom je skvalitniť celkové systémové nastavenie špecializovaných služieb pre ženy ohrozené či zažívajúce násilie. Sme radi, že nedávno vznikla bezplatná linka 0800  212 212, kde odborníčky pomáhajú ženám zorientovať sa v náročnej situácii (bezpečnostný plán, bývanie, ďalšie poradenstvo).

Iniciatívu pozvať expertky k spolupráci a vytvoriť podmienky pre spoločnú dohodu na kľúčových princípoch nesie Inštitút pre výskum práce a rodiny: http://www.ivpr.gov.sk/IVPR/index.php?option=com_content&view=article&id=296&Itemid=49&lang=sk. Veľmi nás teší spolupráca s Barborou Holubovou z IVPR, aj s celým tímom organizácie.

21.2.2015

Vzdelávame sa, aby sme lepšie trénovali - ODPORÚČANIE

Skvelý kurz, ktorý sme absolovali "na vlastnej koži" na jar 2015 v PDCS:

Pracujete s ľuďmi a vyčerpáva vás riešenie opakujúcich sa drobných aj eskalovaných sporov? Neviete sa v projekte pre konflikty pohnúť z miesta? Absolvovali ste už tréningy riešenia konfliktov a chcete im rozumieť hlbšie?

Odporúčame kurz s mediátorkou Zuzanou Vasičákovou OčenášovouKonflikt ako dar - zážitkový tréning o transformatívnej mediácii pre ľudí, ktorí robia s ľuďmi.

Dozvedeli sme sa novinky o modeli transformatívnej mediácie s príkladmi z reality riešenia konfliktov. Prostredníctvom zážitkových cvičení sme si zmapovali vlastné, doteraz fungujúce, stratégie v prístupe ku konfliktom (z hľadiska rovnováhy moci, rizika eskalácie, osoby vyjednávača, etiky, výsledku a želaní, typu teamu, typu konfliktu, časovania intervencie). Veľmi osviežujúce boli cvičenia inšpirované tanečno-pohybovou terapiou.

Po skončení kurzu lepšie rozpoznávame obvyklé stratégie pri riešení konfliktov a máme k dispozícii alternatívne stratégie riešenia, najmä spôsoby ako rozpoznať v energii konfliktu jej konštruktívny a tvorivý potenciál pripravený na využitie.

30.10.2014

Jump Slovensko 2014 na videách

Aktualita!!!

Funny video o tom, ako prebehla neformálna konferencia šikovných ľudí, dobrovoľníkov a iniciatív Jump Slovensko 2014: https://www.youtube.com/watch?v=d2rb-PDvE5

Inšpirácie a vystúpenia spíkrov v 1 časti konferencie - Príbehy: https://www.youtube.com/user/jumpslovensko

Pre Jump sme koordinovali tím facilitátorov, ktorí mali na starosti poobedňajší program Nápadiská. Témami, ktoré si mohli účastníci vybrať boli: školy, štátna správa, médiá, psychohygiena a radikalizácia/extrémizmus. Maťa s Michalom facilitovali tiež skupinové diskusie v Nápadisku o Médiách a vzťahoch s verejnosťou. Ďakujeme všetkým za skvelé debaty. Bavili sme sa napríklad o základných predpokladoch úspechu v práci s médiami a verejnosťou + o špeciálnej prísade, ktorou je dôvera.

Čo bolo Nápadisko? Jedinečný priestor na vzájomné spoznanie sa ľudí a diskusiu. Poobedie sme strávili pestrými aktivitami. Ľudia získavali podnety a skúsenosti z diskusií.

Aké témy sme oslovili v Nápadisku o Médiách? Ako v online a offline médiách komunikovať náročnejšie témy? Ako vzbudiť u ľudí záujem? Je možné dosiahnuť zmenu postojov verejnosti? Ako? Čo sú osobitosti jednotlivých médií? Ako narábať s negatívnymi a nenávistnými prejavmi v online priestore? Čo sa dá dosiahnuť lepšie cez konkrétne aktivity a priamu prácu a čo naopak dobre funguje online?

Bolo nám cťou a radosťou spolupracovať so skvelým tímom Voices. Na Jumpe sme stretli množstvo ľudí, ktorí sú sami sebou a neskrývajú sa za organizácie. Vážime si ich odvahu a želáme veľa šťastia.

30.8.2014

Pripravujeme JUMP Slovensko 2014

Teší nás ponuka na spoluprácu s tímom ľudí z Voices, ktorí pripravujú profi konferenciu JUMP Slovensko 2014 pre akčných ľudí nielen z neziskového prostredia, ale aj z oblasti škôl, verejnej a štátnej správy i médií.

Spolu s Ivanom, Jankou a Žofkou tvoríme poobedňajší program konferencie na spôsob Trhu nápadov a riešení s heslom "Je táto krajina pre akčných ľudí?"

Akcia JUMP už má svoje dobré meno a vždy sa zameriava na dobrú prax. V tomto ročníku sa snažíme podnietiť budúcich účastníkov konferencie, aby si pomenovali aj osobnú výzvu, ktorú v praxi zavedú po absolvovaní programu.

V skupinách budeme určite zdieľať názory, pýtať sa otázky a prípadne aj provokovať k novátorským riešeniam v praxi :) Viac informácií prinesieme ešte v priebehu tvorby.

23.6.2014

Manažérske zručnosti pre koordinátorov CPPR

Na konci Júna sme v Trenčíne a Poprade úspešne trénovali manažérske zručnosti koordinátorov Centier podpory profesionálnych rodičov z celého Slovenska. 

Koordinátori CPPR často prekonávajú záťažové situácie, ktoré vyplývajú z práce ich pracovného tímu. Bežná tímová spolupráca je komplikovanejšia potrebou riešiť často náročné vzťahové témy v profesionálnych a ohrozených rodinách. Koordinátori sa učia zvládať emočne vypäté situácie a sprevádzať ľudí vo vzniknutých konfliktoch. V časovom strese a postupne tiež zavádzajú nové štandardy práce s profesionálnymi rodičmi.
 

Témy a výsledky tréningu manažérskych zručností:

  • posilnenie pozície koordinátora ako lídra v pracovnom tíme 
  • podpora dôvery koordinátorov pri delegovaní úloh aj právomocí kolegom
  • preberanie zodpovednosti za aktívne vedenie vedenie diskusií a stretnutí v tíme  
  • pomenovanie silných stránok a rezerv v riadení koordinátorov
  • určovanie priorít a časového harmonogramu spätných väzbiev v tíme
  • podnety pre praktické zmeny v štýle riadenia koordinátorov a umenie motivovať pracovníkov k rozvoju

Koordinátori CPPR sa ukázali ako zrelá skupina, ktorej členovia si dokážu navzájom poradiť a spoločne tvoriť odporúčania a manuály pre prax. Držíme im palce v ďalšej spolupráci s profesionálnymi rodičmi aj odborným tímom.

11.6.2014

Finišujeme s programom pre pracovníkov DeD

Od 25. 3. úspešne beží séria seminárov na Smolenickom zámku pre vychovávatelov z detských domovov Modra Harmónia a Malacky.
Fotografie a pohľad zo strany riaditeľky DeD nájdete na stránke Včelieho domu, nášho partnera, ktorý akciu v rámci programu Be a Bee 2014 organizuje: http://www.vcelidom.sk/projekty/235/rozvojovy-a-vzdelavaci-vycvik-2014-pre-detske-domovy

 

Dnes máme úspešne zvládnuté 4 dvojdňové stretnutia (64 tréningových hodín), plných zážitkových aktivít a debát na témy:

  • Sebapoznanie a osobnostný rozvoj vychovávateľa pre prácu so skupinou detí v DeD
  • Komunikácia a spätná väzba v praxi DeD
  • Riešenie konfliktných situácií, asertivita a autorita vo vzťahoch s deťmi aj kolegami DeD
  • Vyjednávanie a spolupráca, ktoré vedú k dohode o pomoci medzi dieťaťom a vychovávateľom v DeD

Čo najviac oceňujú naši účastníci?

  • Skupinové aktivity, kde majú vychovávatelia možnosť vcítiť sa do pocitov detí, aj vyskúšať si na vlastnej koži ich spôsoby riešenia problémov
  • Diskusie, kde majú príležitosť viac sa zamyslieť nad vzťahmi  a situáciami, ktoré v skupinách detí vznikajú a majú rozhodujúci vplyv na atmosféru a spolužitie všetkých ľudí v DeD
  • Návrhy postupov, ako reagovať v náročných, krízových, či stresujúcich situáciách, či ako im predchádzať v kontakte s klientmi

Pre účastníkov sú veľmi cenné aj vzájomné inšpirácie z praxe kolegov pri riešení zadaní na témy ako:

  • pochopenie potrieb a osobných hraníc dospelých aj detí
  • motivovanie detí a tiež kolegov k spolupráci
  • spôsoby budovania bezpečného prostredia a pravidiel správania v skupinách
  • otvorená komunikácie ako základu vzťahov a dôvery v skupinách
  • tréning spôsobov práce s hlasom, rečou tela, aktívnym počúvaním a kladením otázok
  • možnosti riešenia konfliktov zmierovaním, kooperáciou, vyjednávaním
  • asertivita a autorita v komunikácii s deťmi a kolegami, bodovanie vzťahov
Ukázalo sa, že vychovávatelia spolu dokážu spolupracovať a riešiť problémy aj novými spôsobmi, než je zvykom.
Teším sa na ďalšie užitočné stretnutia.
29.4.2014

Študenti do praxe so Success Academy!

S hrdosťou oznamujeme, že sme dnes na tlačovej konferencii predstavili prvé 3 moduly online kurzu pre mladých ľudí: http://www.successacademy.sk
 
 
Čo ponúka successacademy.sk?
  • Portál poskytuje študentom a mladým uchádzačom o zamestnanie výber užitočných informácií o hľadaní práce on-line a tiež ich nasmeruje k oblasti, pre ktorú majú predpoklady.
  • Zmysel projektu vidíme v motivovaní ľudí k aktivitám, ktoré im pomôžu získať prax a profesionálne skúsenosti ešte počas štúdia.
Na základe aktivít si mladí ľudia ujasnia tri oblasti rozvoja:
  • čo ich baví a zaujíma?
  • v čom sú dobrí?
  • čo ich dokáže úspešne uživiť?
Absolvent online kurzu Success Academy získa na jednom mieste aktuálne tipy, videá, prehľady, odporúčania profíkov a odpovede na otázky spojené s budúcim pracovným životom a realitou na trhu práce.
 
Máme veľkú radosť, že spolu so skvelými ľuďmi z Aptechu a s podporou Microsoftu tvoríme vzdelávanie, ktoré
pomôže študentom nájsť, v čom môžu byť užitoční.
 
Neváhajte si prezrieť prvý modul vzdelávania, stačí sa zahlásiť cez Facebook za pár sekúnd. Tešíme sa na vaše názory.
 
Články o projekte nájdete na:
28.2.2014

Budeme pomáhať študentom do praxe - Success Academy

Spolu s partnerom Aptech Europe prinesieme už čoskoro obsah portálu Succes Academy.

Posledný mesiac intenzívne pripravujeme inovatívne online vzdelávania pre študentov a ich prax. Portál bude oficiálne spustený v priebehu Mája, tešíme sa na študentov a ich reakcie.

Zatiaľ v skratke, o čo ide v Success Academy?

  • Je to OnLine kurz a prehľad TOP hodnotných informácií a videí pre mladých, ktorí sa budú čoskoro chcieť stať profesionálmi.
  • Success Academy sprevádza študentov trendmi a príležitosťami, ktoré okolo seba majú.
  • Vyberáme tie najkvalitnejšie a najaktuálnejšie zdroje informácií pre osobný rozvoj mladých ľudí.
  • Hlavný prínos je v zameraní portálu na prax a motiváciu študentov, aby získavali cenné skúsenosti už počas školy.

Vychádzame z toho, že každý má šancu stať sa profíkom a cítiť sa vo svojej práci šťastný.

Viac informácií vám prinesieme čoskoro s ďalším rozbehom projektu :)

30.1.2014

Pripravujeme rozvojový výcvik pre pracovníkov DeD

Spolu s organizáciou Včelí dom pripravujeme jarnú sériu tréningov pre pracovníkov z dvoch Detských domovov.

Pôjde o dvojdenné stretnutia pracovníkov, ktorých cieľom bude podnietiť ich sebapoznanie a zručnosti súvisiace s prácou so skupinami detí v DeD.

Bonus:

Projekt je zameraný na vypracovanie osobných plánov rozvoja účastníkov na zlepšovanie ich praxe.  Veľmi dôležité je odovzdanie skúseností a prezentácia výstupov z výcviku v širších tímoch DeD po skončení.

Okruhy tém výcviku:

  • sebaspoznávanie a zdieľanie skúseností, očakávania, potreby a budovanie dôvery
  • osobné hranice a pravidlá, motivácie i role pracovníka aj detí
  • spätné väzby a prekonávanie bariér v komunikácii s deťmi
  • spôsoby konštruktívneho správania v konfliktných situáciách a rozhodovanie
  • asertivita a autorita, stres a spôsoby jeho zvládnutia

Zúročením a vrcholom tréningu bude príprava prezentácie pre širšie tímy DeD s cieľom odovzdať skúsenosti z výcviku. Celý program smeruje k rozprúdeniu skupinej práce a podpore medzi kolegami navzájom. Tešíme sa na stretnutia :)

10.12.2013

Lektorské zručnosti na kurze Tvorivý workshop FOTO

Skvelá skupina lektorov si otestovala svoje tvorivé  zručnosti a zážitkovú metódu na kurze:
Tvorivý workshop, 4. 12. 2013 v Kontakte, Ventúrska 12 v Bratislave

Fotografie z akcie (Ďakujem Halky :) nájdete na Facebooku Voices: Tvoriva trampolina (5. December 2013)

Organizácia Voices nám venovala priestor, kde ste sa mohli dozvedieť viac o tvorbe zážitkových workshopov.
Účastníci workshopu si overili zručnosti:
  • ako získať dôveru ľudí v skupine
  • čím ľudí inšpirovať k tvorbe
  • pomocou akých aktivít rozprúdiť spoluprácu
  • z akých častí vytvoriť motivujúci scenár workshopu
A čo by to bol za kurz bez možnosti prijímať i dávať spätné väzby a osobne rást?
To všetko v zážitkovom prevedení: "Keď veríte, že niečo dokážete, alebo nedokážete urobiť, máte pravdu".
 
Bližšie informácie  o  kurze nájdete na stránkach Voices: http://www.voices.sk/tmp/asset_cache/link/0000020517/tvorivy%20workshop.pdf
Teším sa nabudúce
22.11.2013

Ako sa učia dospelí zážitkom? v Artfore

Maťa Vendleková predstavila v bratislavskom Kníhkupectve Artforum
v piatok 29.11.2013 od 17.30-19.00 verejnú lektorskú ochutnávku:
 

Tvorivý workshop
"ako sa učia dospelí zážitkovou metódou?"

Máte chuť na chvíľku vstúpiť do role účastníka kurzu?
Dozvedieť sa viac o tom, ako sa učia dospelí ľudia na rozdiel od detí?
Vyskúšať si Puzzle-aktivitu v skupine, aj ohliadnutie a zúročenie skúsenosti v debate? 

Spolu s účastníkmi sme odpovedali na otázku:

Nad čím rozmýšľa lektor, keď pripravuje zážitkový program pre dospelých? Nazreli sme tiež viac do tajomstiev príprav scenára kurzu.

Pozvánka na akciu: https://www.facebook.com/events/368343599977842/?ref_newsfeed_story_type...

Teším sa na stretnutie v príjemnom priestore kaviarne Artfora nabudúce :)

Akcia prebehlae v rámci Týždňa celoživotného učenia, viac info na: https://www.facebook.com/tyzdencelozivotnehoucenia

7.10.2013

Ako sme predstavovali workshopy o riešení konfliktov vo svete

Zaujíma vás medzikultúrna výmena, cestovanie a riešenie konfliktov v skupinách?
Aj mňa, preto sa zúčastňujem série worskhopov v PDCS (Študentské Simulačné Soboty). Spolu s pár účastníčkami sme dali dokopy interaktívne aktivity a v októbri sme ich dva krát odprezentovali ako farebný svet kultúr, záujmov a transformovania konfliktov.

Vystúpili sme na akcii Rozvojový deň 2013 v Starej Tržnici a na Cestovateľskom festivale Cestou Necestou. Obe akcie boli skvelé, načerpali sme energiu a podarilo sa nám stretnúť zaujímavých ľudí, ktorí sa zaujímali o skutočný prínos riešenia konfliktov pre svet.

Čo sme napríklad robili?

Zisťovali sme, čo všetko vieme a nevieme o iných kultúrach, ale aj o tej svojej. A tiež sme sa presvedčili, že vnímanie farieb v iných krajinách môže bežného Európana poriadne popliesť. Naši návštevníci si nadšene skúšali  burku a tradičné čiapky. 

30.6.2013

Inovatívne učenie rozpráva príbehy o odvahe

Magické 13te  poschodie s vyhliadkou nad mestom akoby bolo metaforou nadhľadu na konferencii Fórum inovatívneho učenia 20. - 22. 6. v Bratislave. Stretli sme sa  s lektormi a vzdelávačmi, ktorí sa zaujímajú o neformálne a zážitkové učenie mladých ľudí.
 

Čo ma najviac zaujalo?

  • Trendy 2013, ktoré priťahujú mladých - hry o prežitie, beznádejný boj, odvaha a následky zranení, rýchla zmena fotiek, skrývanie tvárí, atď.  Všetko z čoho čerpá POP kultúra a predáva to mladým ľuďom naspäť v produktoch. Je možné pracovať s témami, ktoré zaujímajú mladých a rozvíjať ich zručnosti - vlastnoručné výrobky a prezentácie, videá, lacné technológie na i-nete, OnLine TV. Inšpirácie z výskumnej a marketingovej agentúry  so zameraním na mládež Trendwolves Gent.

  • Worshop Storytelling - zážitok  z posedenia v kruhu, kde počúvame všetkými časťami tela. Meditácia, stretnutie k dôležitým udalostiam, alebo problémom v skupine, rozprúdenie dôvery a vzájomného počúvania sa. Najsilnejší moment: umenie zaznamenať informáciu a nechať ju ísť. Efekt vyčistenia mysle a zároveň prepojenie s ostatnými členmi skupiny.

  • Workshop o kreatívnej facilitácii a reči obrázkov - hry s textom, písmom aj jeho vizuálom (farby,tvary,štýly...) Nové tipy ako rámcovať témy, spájať, deliť a odkazovať na dôležité myšlienky. Najdôležitejšie inšpirácie: prepojením informácií a emócií vzniká príbeh. Získame extra rozmer.  Príklad: Nakreslite si pod seba dve rovanké čiary modrým perom. Zrazu máte pred sebou nielen čiary, ale aj bielu čiaru uprostred. Ak úprimne vložíte svoju snahu, správa bude ľudskejšia a  ľudia ju skôr pochopia a zapamätajú si ju.

  • Tipy z diskusie s pani Hoškou (riaditeľkou projektu Klíče pro život)  o uznávaní kompetencií získaných v neformálnom vzdelávaní. Zaujímajú ma natradičné spôsoby, ako podporiť zručnosti mladých ľudí (získané v rámci záujmových akcií, dobrovoľníctva, atď) a ich uznávanie ako výhody pri uchádzaní sa o pracovné miesto. Mám skúsenosť, že štúdium je motivujúcejšie, keď vidím dopad činnosti v praxi  a tento fakt je ocenený v budúcnosti. Zaujímavú informácie na tému rozvoja neformálnych kompetencií a ich sebahodnotenia nájdete na: http://www.nidm.cz/projekty/realizace-projektu/klice-pro-zivot/ a https://www.nidm.cz/okp.

Viac informácií o konferencii, i krátke info-videá workshopov nájdete na: http://ilf.sk/. Veľká vďaka Iuvente, že dala dokopy veľmi cenné medzinárodné stretnutie. Motivovala ma k inováciám v spolupráci s mladými ľuďmi.

28.4.2013

Čo tak sa zamerať na zmierovanie aj v facilitácii diskusií?

Rada by som ponúkla nedávnu skúsenosť s facilitovaním vzniku zmierovacej rady na aprílovom workshope v PDCS. Simuláciou nás sprevádzali facilitátori, ktorí majú skúsenosti s používaním metódy v oblasti samosprávy a etnických komunít.
 
Čo ma zaujíma na zmierovaní konfliktov a zmierovacích radách
 
  1. Podnecujú účastníkov k tomu, aby diskusie priniesli efektívne riešenia v konfliktnej situácii?
  2. Môžu byť novým spôsobom, ktorý pomáha uplatniť výsledky diskusií v praxi?

"Nestrácaj nádej - cieľ tam niekde je, len ho ešte nie je vidieť."

Vo facilitácii diskusií sa snažíme objaviť spoločné ciele ľudí. Nielen tie oficiálne ale častejšie tie zamlčané, pod povrchom každodenných debát.
Pre dohodu v tíme je dôležité vyjasniť ako vnímajú ľudia svoj dosah na výsledok, ktorý je až za plánovanými cieľmi. Naše ciele aj výsledky často ovplyvňujú záujmy rôznych strán. Rôzne strany sú niekedy v konflikte, aj keď debaty prebiehajú zdanlivo pokojne. Akurát chýba uplatnenie výstupov z debát v praxi...
Zmierovacie rady -  o čo ide?
Zmierovacia rada je nástroj ako facilitovať situáciu, kde sa stretnú reprezentanti komunity, skupín, či tímov. Sú to ľudia dôveryhodní pre rôzne skupiny aktívne v konflikte.
Cieľom je objaviť riešenia spornej, či konfliktnej situácie a zavádzať ich do praxe, ktorú najlepšie poznajú priamo zúčastnení. Tvorí sa predpoklad dlhodobej spolupráce v pracovných skupinách.
 
Základným predpokladom je, že jednotlivé skupiny sú na sebe závislé a majú spoločné záujmy. Aj keď spoločné záujmy teraz nie sú zjavné, pretože skupiny majú negatívne skúsenosti z minulosti.
To že sú skupiny navzájom závislé od seba môže byť základom budúcej dôvery. Nielen pri diskusiách, ale aj pri spolupráci v pracovnej skupine sa ľudia lepšie spoznávajú, porozumejú svojim potrebám a očakávaniam.
 
Hľadanie riešení akútnych problémov pomáha postupne zamerať spoluprácu na obnovovanie pozitívnych vzťahov, spred obdobia konfliktu. Facilitátor podporuje nielen krátkodobé, ale aj dlhodobo funkčné riešenia.
Hlavný prínos zmierovania pre samoriadené skupiny

Pracovné skupiny v zmierovacej rade preberajú zodpovednosť za vlastnú komunikáciu a zavádzanie riešení do praxe. Medzi pracovnými skupinami v zmierovacej rade funguje vzájomná kontrola.

 
PDCS a stimulačné soboty pre študentov a profesionálov
Stretnutie bolo súčasťou série simulačných workshopov zameraných na metódy, ktoré pomáhajú pri vyjednávaní, intervenovaní do konfliktov a pri zvládaní situácií v konfliktoch, kde sa angažuje viac strán. Ďalšie informácie o zmierovaní a zmierovacích radách nájdete na stránkach organizácie: http://www.pdcs.sk/zmierovacie-rady
Želáme úspešné zmierovanie :)
5.4.2013

Metóda Open Space

Navštívili ste predstavenie Tančiareň v SND? Podobný zážitok sme zažili 19-teho marca na konferencii Rozmanitá spoločnosť Nadácie M.Šimečku, ktorú facilitovali lektori PDCS a "včely a motýle" intenzívne diskutovali :)

Ľudia jednoducho prichádzali s témami a prijímali pozvanie do "tanca"  - do diskusie. Predstavte si: chvíľu ako v tanci partnera vediete - prinášate svoju tému do diskusie. Ďalšiu chvíľu nasledujete vedenie - počúvate a reagujete na tematickú ponuku vašich partnerov. Nie ste obmedzení/á žiadnym tlakom a postupne sa prepracujete k rôznym štýlom "tanca" - diskusie a k spoločným/rozdielnym "krokovým variáciám" - názorom a skúsenostiam. Končíme obohatení o skúsenosť a v záverečnom kole máme možnosť oceniť štýl a vrcholné čísla programu.

A nielen to - zaujímalo nás, ako na metódu Open Space zareaguje rôznorodá skupina k provokatívnej téme: Vieme ako ďalej s rozmanitosťou v spoločnosti? 

Metóda Open Space sa už roky úspešne používa na konferenciách a stretnutiach veľkých skupín (500 - 1000 ľudí) v zahraničí.  Podporuje sebariadenú diskusiu, slobodné zdieľanie skúseností a angažuje do nachádzania riešení tém, ktoré považujú účastníci za svoje.
Platia základné pravidlá

1. Každý človek, ktorý sa zúčastňuje, je ten správny človek.
2. Čokoľvek sa stane je to jediné, čo sa mohlo stať.
3. Správny čas je práve vtedy, keď sa začne.
4. Keď sa skončilo, tak sa skončilo.

Čo nás najviac zaujímalo
  • Ako na neštandardný, tzv. kafe-pausa štýl zareagujú účastníci konferencie?
  • A ako sa skupiny vysporiadajú zo sebaorganizovaním a zvolávaním k témam?
  • Inšpiruje metóda účastníkov k efektívnemu priebehu a relevantným výstupom?
Na stretnutí sme získali skúsenosť s neformálnou debatou v skupinách, ktoré si zvolávajú, riadia a zaznamenávajú sami účastníci. VIAC o priebehu programu a tipy na vylepšenie
Výstupy, ktoré sme zaznamenali
  • mapovanie očakávaní a potrieb účastníkov
  • aktuálne témy, ktoré sú dôležité pre celú oblasť a účastníci nimi žijú
  • dobrá prax a zdieľané skúsenosti od rozmanitých účastníkov = pestrá inšpirácia
Keďže zodpovednosť za proces aj výsledky leží na každom účastníkovi tiež na facilitátorovi, je to veľmi vhodná metóda spolupráce a sebaorganizácie pre rozvoj tímov a ich tvorivosti.
A kto tú včely a motýle v Open Space? Motýľ je účastník, ktorý svojím menom, skúsenosťami láka k sebe do skupiny na svoje myšlienky. Včelou je účastník, ktorý usilovne zbiera myšlienky, presúva sa a prináša ich do skupín - opeľuje a inšpiruje. Cítite sa viac ako motýľ, alebo včela? Radi to s vami otestujeme na ďalšom Open Space :)
12.3.2013

Barcamp 2013 Provokatívny pohľad na sociálne siete

V stredu 13. 3. 2013 prebehol Barcamp s témou "Ako menia sociálne siete svet neziskoviek". Martina ponúkla vo svojom bloku facilitovanú diskusiu, ako doplnenie prezentácií, ktoré poskytli návody na úspešné vystupovanie neziskoviek a ich ľudí na sociálnych sieťach. Neziskovky si chcú získať podporu a priaznivcov prostredníctvom komunít na sociálnych sieťach, sú nato pripravené?

Aby návody a dobrá prax mohli fungovať v rozličných neziskovkách a úspešne ich realizovali rôzni ľudia, bavili sme sa o osobnej schopnosti otvoriť sa - aj zraniteľným spôsobom komunikácii na sieťach.

Skúste si sami položiť otázky, ktorými sme sa zaoberali

  • Mám ujasnené udalosti, kedy som si doprial/a otvorenosť a zraniteľnosť na sieti?
  • Zažil/a som na sieti situáciu, kedy som sa úprimne ohliadla za svojimi aktivitami a získala som spätnú väzbu?
  • Sledujem zaujímavé aktivity okolitých neziskových organizácií/ľudí, ktorí sa v nich pohybujú na sieti? Poskytla som úprimnú spätnú väzbu na aktivity, ktoré ma zaujali?

Ak ste si na niektoré z otázok odpovedali NIE (alebo NIE ČASTO), venujte čas aj ďalším myšlienkam z nášho stretntia. 

 

Kľúčové otázky k téme zraniteľnosti na sociálnych sieťach

  • Čo cenné o sebe sme pripravení povedať okolitému svetu na sieťach?
  • Sme pripravení "ustáť si" aj provokačné a negatívne odozvy na sieťach? To, že proces debaty nemáme pod kontrolou? 
  • Ako zistíte, že úspešne komunikujete na sociálnych sieťach?

Prajeme veľa odvahy a držíme palce v experimentovaní na sociálnych sieťach.

Čo je Barcamp?

BarCamp je medzinárodný model otvorených konferencií -„unconferences“, ktorých obsah vytvárajú samotní účastníci. Ide o participatívnu formu otvorenej diskusie, kde o obsahu stretnutia nerozhoduje organizátor sám, ale spolu s účastníkmi na základe ich preferencií. Organizátor je v polohe skôr iniciátora a facilitátora diskusií, než v polohe odborníka, ktorý určuje náplň a výstupy programu. Viac info na: http://www.facebook.com/events/453213484751344/?group_id=0
15.1.2013

Výzva roka 2013: Podporte stavbu ihriska Kopčany

Firemní dobrovoľníci a tímy - podporte finančne aj svojou aktivitou vznik voľnočasového športového areálu na sídlisku Kopčany! Na petržalskom sídlisku Kopčany veľmi chýba bezpečné ihrisko pre deti a mladých ľudí.
Spolu s komunitou sídliska vás chceme požiadať o podporu v podobe sponzorského daru na dostavbu ihriska.

Stavba sa rozbehla v priebehu októbra 2012 a doposiaľ sa nám podarilo získať finančné prostriedky v objeme  5. 500 EUR. Na úplnú dostavbu ihriska potrebujeme získať ešte minimálne 13. 000 EUR.

Organizácia Ulita reaguje na potreby obyvateľov sídliska a pomáha aktívne tráviť voľný čas deťom z tejto lokality.  Úspechom je, že obyvatelia sa už samostatne starajú o ihrisko a pieskovisko pre najmenšie deti, ktoré Ulita pomohla vybudovať v roku 2011.
Ako podporíte stavbu športového ihriska:
  • Venujete osobne finančný príspevok na stavbu ihriska.
  • Oslovíte kolegov v tíme a vyzbierate spoločne finančný sponzorský dar.
  • Dohodnete sa s kolegami a cez osobné kontakty získate sponzorský dar pre podporu aktivít Ulity.
Čo môžete od Ulity očakávať:
  • Zabezpečenie kvalitnej technickej prípravy projektu (projektová štúdia) a jeho realizácie.
  • Priamu komunikáciu o vývoji projektu, priebežnú fotodokumentáciu aktivít a dokončenia projektu.
  • Pozvánku na program a slávnostné otvorenie voľnočasového športového areálu na sídlisku Kopčany.
V prípade dlhodobej spolupráce s tímom dobrovoľníkov:
  • Vznikne komunitný projekt na mieru, pre rozvoj tímu Vašich firemných dobrovoľníkov.
  • Dobrovoľníci sú aktívne zapojení do aktivít pod vedením skúsenej lektorky zážitkového vzdelávania.
  • Rozvoj kompetencií tímu podľa vopred vyjasnených očakávaní a cieľov účastníkov projektu.
Bližšie informácie Vám radi poskytneme na osobnom stretnutí. Tešíme sa na spoluprácu.
Aktuálne informácie o aktivitách v komunite Kopčany: facebook.com/ulita.eu.sk
Informácie o organizácii Ulita a jej aktivitách: ulita.eu.sk
 
1.1.2013

Šťastný nový rok - Feliz aňo nuevo 2013

25.11.2012

Laban Fest 2012 - Stretnutie v pohybe

Laban v Bratislave: Expresivita pohybu = základ komunikácie

S radosťou informujeme, že sa po 3 rokoch uskutočnila medzinárodná konferencia o výskume pohybu http://www.lab1.sk/?IDe=113447. Akcia prebehla v Bratislave 23. - 25. 11. 2012 a okrem prezentácií sme sa zúčastnili aj praktických workshopov s lektorkou Janet Kaylo - Pohyb a rod v Jungovej teórii Animy a Anima.

V marci 2012 sme tiež absolvovali základy tanečnej a pohybovej terapie u  Moniky Stehlíkovej Leškovej http://www.tanecnaterapia.sk/. Bolo to objavujúce, relaxujúce aj magické stretnutie s pohybom a komunikáciou - s vnútrom, s okolím, s prírodou.  Monika je výborná lektorka a terapeutka, ktorá poriada tiež večery Free Dances v divadle ElleDance. Odporúčame!

Podporujeme myšlienku, že v komunikácii máme najdôležitejší nástroj stále poruke - naše telo a jeho vyjadrenie v priestore. Nezabúdajme naňho, neprehliadajme ho, nielen keď sa potrebujeme doslova pohnúť v určitej oblasti života a nedarí sa nám to.

Naše myšlienky, pocity ani skúsenosti nám niekedy neponúkajú potrebný smer, ale naše telo stále vysiela múdre signály. Vcíťme sa doň, skúsme rozoznať smer, ktorý nám naznačuje. Hoci len minimalistickým pokývaním hlavou, alebo priamo tancom - to všetko nám pomôže uvoľniť sa a pohnúť sa vpred.

Tešíme sa na stretnutie o pohyba a v pohybe nabudúce.